Jak vyrobit DPS pomocí foto senzitivního filmu.

 

Vytisknutí předlohy:

Nejprve si vytiskneme předlohu na průhlednou fólii na Lejzrově tiskárně ze strany desky "součástek" a položíme tiskem na desku a zatížímě sklem. Kdyby se předloha nepoložila tiskem na desku, tak by se to podsvítilo a vyvolaná deska by vypadala nevábně nehezky... Potom si připravíme kuprexitovou desku potřebné velikosti, vygumovanou a důkladně  očištěnou lihem na ní již nebudem šahat, aby se nezamastila, protože by na ní film také nemusel přilnout... Ustřihneme  si potřebný kus filmu, velký tak aby na každé straně přesahoval alespoň 3mm. Poté strhnem část ochranné fólie a film přilepíme na desku, tak aby nikde nevznikly žádné přehyby, ani bubliny. Nakonec si nažhavíme laminátor  asi na 100°C, několikrát desku protáhneme laminátorem, ale né hodně, aby nevznikl hrbolatý otisk z válce... Hotovo. Žehličku nedoporučuji z důvodu nestejného natavení filmu po celé ploše desky a další věc - deska se pod žehličkou prohne a to je zlé!.... Ale pozor! tento film má opačný proces osvícení než desky s nanesenou světlocitlovou vrstvou, nebo s Positivem20!. Zde musíme předlohu vytisknout jako "negativ" viz obrázek vlevo dole, tak aby byly vodivé spoje průhledné a volné místa neprůhledné a poté můžem začít osvicovat :-).

Výrobce filmu uvádí, že musí s fólií pracovat v slabém světle, kam nesvítí slunce, nebo svítit žlutou obyčejnou vláknovou žárovkou. Zářivkami, úsporkami, led žárovkou a podobným osvětlením i slunce film zničí nenávratně a osvícená deska by pak nešla vyvolat!!! Film nevystavujeme ostrému světlu ani po osvícení.  Moje šílené nápady, nic méně geniální, které spolehlivě fungují, než nějaké produkty Made In Čajna, nápady které by kde jaký inteligent nikdy nevymyslel...

V mé led osvitce mám nastavenou takovou střední intenzitu svitu, páč vytištěná předloha není zcela neprůhledná, některé místa tisku jsou lehce průsvitné, proto malá svítivost led, aby se slabé místa předlohy neprosvítila. Osvit nastavuji 10 - 15 minut. Pokuď je film málo osvícený, nebo přesvícený, se pozná při vyvolávání,  že to nejde....

Jak vyvolat osvícenou DPS:

2g granulovaného NaOH, navážíme na kapesní digitální váze a rozpustit v 0,2 litru vody. Nesprávná koncentrace může zničit osvícený motiv. Roztok se musí udělal slabý, když se udělá moc silný, všechno půjde dolů. Vyvolání trvá asi 2 - 4 minuty - záleží jak silný je poměr vývojky. Nepoužívám sodu, jak je na videích na youtube, zkušenost potvrdila, že to je zbytečné. Poté sundáme druhou fólii, ponoříme do vývojky a jemným štětečkem rozpuštěné zbytky filmu odmetám. Pod lupou zjistím případné nesrovnalosti, protože blbě vidím :-D, když se mi to zdá dobré, desku rychle opláchnu v čisté vývojce - neoplachuji vodou protože voda desku znehodnotí nechám odkapat a osuším fénem na vlasy. Otírat mokrou desku hadrem je risk, protože by se spoje mohli strhnout. Roztok s odleptanémi zbytky filmu ještě nevylévám a dám ho stranou, později bude se hodit... Poté uděláme kontrolu zda nejsou někde spoje přerušeny, nebo spojeny, pokuď ano, udělám opravnou fixou na DPS retuš - nepoužívám žádný centrofix, páč se rychle smaže v leptací lázni. Po zaschnutí opravné retuše budem leptat v roztoku chloridu železitého... Ten kdo leptá v roztoku s kyselinou je prase! (tz. leptání na prasáka :-D). Po vyleptání znovu vložíme vyleptanou desku do roztoku s vývojkou, kterou jsem si odložil na později a smyju v něm zbylí film ze spojů. Hotowo. Chce to trpělivost, jde to pomalu, všechno je poprvé. Někdy se to napoprvé nepovede. A vovo vo tom to je!
 

 
Upravená předloha invertováním barev jako negativ, třeba ve photoshopu aby byly spoje průhledné pro použítí na foto senzitivní film. Kdo nebude vědět jak NATO, ať mi napíše, poradím.
 
Klasicky vytisknutá předloha jako pozitiv, pro použití laku positiv 20, nebo již koupené desky s nanesenou foto- citlivou vrstvou.

 

 <<<ZPĚT