Jak vyrobit DPS pomocí foto senzitivního filmu.

 

Vytisknutí předlohy:

Nejprve si vytiskneme předlohu na průhlednou fólii na Lejzrově tiskárně ze strany desky "součástek". Potom si připravíme kuprexitovou desku potřebné velikosti, vygumovanou a důkladně  očištěnou lihem na ní již nebudem šahat, aby se nezamastila, protože by na ní film také nemusel přilnout... Ustřihneme  si potřebný kus filmu, velký tak aby na každé straně přesahoval alespoň 3mm. Poté strhnem část ochranné fólie a film přilepíme na desku, tak aby nikde nevznikly žádné přehyby, ani bubliny. Nakonec si nažhavíme laminátor  až na 110°C, několikrát desku protáhneme laminátorem, ale né hodně, aby nevznikl hrbolatý otisk z válce... Hotovo. Žehličku nedoporučuji z důvodu nestejného natavení filmu po celé ploše desky a další věc - deska se pod žehličkou prohne a to je zlé!.... Ale pozor! tento film má opačný proces osvícení než desky s nanesenou světlocitlovou vrstvou, nebo s Positivem20!. Zde musíme předlohu vytisknout jako "negativ" viz obrázek vlevo dole, tak aby byly vodivé spoje průhledné a volné místa neprůhledné a poté můžem začít osvicovat :-).

Výrobce filmu uvádí, že musí s fólií pracovat v omezeném světle, nebo svítit žlutou obyčejnou vláknovou žárovkou. Svítit žářivkami, úsporkami, led žárovkou a podobným osvětlením i slunce film zničí nenávratně a osvícená deska by pak nešla vyvolat!!! Světlu nevystavujeme ani  desku po osvícení. Tak jsem si sehnal žluté automobilové žárovky do blinkrů 12V21W a udělal jsem si lam pičku... Moje šílené nápady, nic méně geniální, které spolehlivě fungují, než nějaké produkty Made In Čajna, nápady které by kde jaký inteligent nikdy nevymyslel...

Dlouhodobé testování určilo dobu osvícení v mé ledkové osvitce 10 minut, ale u každé osvitky se to může lišit.

Jak vyvolat osvícenou DPS:

2g granulovaného NaOH, navážíme na kapesní digitální váze a rozpustit v 0,2 litru vody. Nesprávná koncentrace může zničit osvícený motiv. Roztok se musí udělal slabý, když se udělá moc silný, všechno půjde dolů. Vyvolání trvá asi 1 minutu - záleží jak silný je poměr vývojky. Poté sundáme druhou fólii, ponoříme do vývojky a jemným štětečkem rozpuštěné zbytky filmu odmetám. Pod lupou zjistím případné nesrovnalosti, protože blbě vidím :-D, když se mi to zdá dobré, desku opláchnu vodou, nechám odkapat a osuším fénem na vlasy. Otírat mokrou desku hadrem je risk, protože  by se spoje mohli strhnout. Roztok s odleptanémi zbytky filmu ještě nevylévám a dám ho stranou, později bude se hodit... Poté uděláme kontrolu zda nejsou někde spoje přerušeny, nebo spojeny, pokuď ano, udělám opravnou fixou na DPS retuš - nepoužívám žádný centrofix, páč se rychle smaže v leptací lázni. Po zaschnutí opravné retuše budem leptat v roztoku chloridu železitého... Ten kdo leptá v roztoku s kyselinou je prase! (tz. leptání na prasáka :-D). Po vyleptání znovu vložíme vyleptanou desku do  roztoku s vývojkou, kterou jsem si odložil na později a smyju v něm zbylý film ze spojů. Hotowo. Chce to trpělivost, jde to pomalu, všechno je poprvé. Někdy se to napoprvé nepovede. A vovo vo tom to je!
 
Upravená předloha invertováním
barev jako negativ ve photoshopu
aby byly spoje průhledné pro
použítí na foto senzitivní film.
Kdo nebude vědět jak NATO, ať
mi napíše, poradím.

Klasicky vytisknutá předloha
jako pozitiv, pro použití laku
positiv 20, nebo už koupené DPS
s nanesenou fotocitlivou vrstvou.
 

 

 <<<ZPĚT