" "

 

 

Elektrické zapojení osvitky

 
Není co bych napsal... zde je kompletní návod na stavbu a jak jí používat.
Schéma zapojení:
Kliknutím na náhled se zobrazí v plné velikosti.
Soubory ke stažení:
DPS a schéma pro eagle sch, brd
DPS a schéma ve formátu PNG
Soubory DPS pro tisk v měřítku 1:1

  Ke stažení Zde   staženo x

Popis zapojení:

Vytvořil jsem osvitku s digitálním časovačem s tlačítky nastavení času, reset, start a stop, který se bude odpočítávat na displeji. Tolik popis. Odpory ve schématu napájení jsou vypočítané na použité trafo 18V/300mA. Při změně na jiné trafo by se muselo složitě všechny hodnoty odporů přepočítávat. trimr P1 na stabilizátoru je pro nastavení napětí 15 ÷ 20V. tímto se nastavuje svit UV lampy, protože na to velice záleží jak silně to bude svítit - nastavit tak, aby se neprosvítila černá barva na vytisknuté předloze na průhledné fólii. Já to testováním nastavil na 18,4V. Na DPS časovače je typ displeje se společnou anodou bs dvojtečkou. Použitý displej má označení LED4-AF-05643FMR-B PBF se dal koupit v GESu nebo v GME. Ale ted se dá koupit pouze na Ebay, či jiných zahraničních šopech, proto jsem jich nakoupil dost, tak mám doma velkou zásobu, tak můžete nakupovat u mě. Záleží na každém, kdo si navrhne vlastní DPS, nebo použije mojí. Na DPS napájecí části je konektor přímý. Na DPS časovače je nutný dát úhlový konektory. Časovač je vytvořen ve dvou stylech -  na ležato a na stojato.  Použité odpory jsou 0,25W... Pozor! Pod IO1 jsou drátové propojky, které jsou překřížené, tak musí být izolované!!!

Ted něco k popisu napájecí části: Trafo je zvolené 18V, a podle toho se musí spočítat přeřadný odpor pro UV ledky. Tranzistor BUZ11 se nijak nehřeje, takže chladič není nutný. Ale kdyby se přeci jen hřál, může se použít chladič, ale POZOR!!! BUZ11 se musí izolovat slídovou podložkou na chladiči! Propojovací kabel je zapojen "zrcadlově" aby ho bylo možné připojit i obráceně. Pozor - na DPS je nutné vložit na GND drátovou propojku mezi tlačítka S1 a S2 u verze DPS na ležato.

 Ten kdo má možnost, sám si naprogramovat použitý mikrokontrolér Attiny 2313, nebo 4313, tak to má dobré. Ten kdo nemá možnost jak naprogramovat mikroprocesory, tak můžu po dohodě zaslat poštou již naprogramovanou ATTINU. Pozor!!! Zdrojový kód je u každé DPS jiný, tak pečlivě vybírejte!!!