Blikač na kolo

 

Obvod se skládá z AKO složeného z integrovaného obvodu IO1 555CMOS se střídou 1:1 a tranzistoru T1, kondenzátoru C3, odporu R5 a super svítivých diod LED. Po připojení napájení se rozkmitá IO1. Vždy při kladném napětí na pinu 3 obvodu IO1 se uzavře tranzistor T1 a přes rezistor R5 se nabije kondenzátor C3. Po překlopení IO1 je na pinu 3 nulové napětí. Tranzistor T1 na výstupu se otevře a C3 se vybije přes LED diody, které tím probliknou. Předpokladem správné funkce je zvolení super svítivých diod (např. L-HLMP-DH 31 nebo L-HLMP-DH 16 , které je možno zakoupit v obchodu GM, GES či jiných). UPOZORNĚNÍ!!! Je rozdíl mezi NE555 a NE555CMOS!!! každý je na jiné napětí. Obyčejná 555 by na tam nešla, protože pracuje až od 5V, 555CMOS pracuje od 2V.

Schéma zapojení:
Kliknutím na náhled se zobrazí v plné velikosti.
Soubory ke stažení:
DPS a schéma pro eagle sch, brd
DPS a schéma ve formátu PNG
Soubor DPS pro tisk v měřítku 1:1

  Ke stažení Zde x

Popis oživení:
Zapojení pro svoji jednoduchost musí být funkční hned napoprvé. Velikost plošného spoje je podle dvou tužkových článků, které celé zapojení napájejí.

Poznámka: pokud se stane, že LED diody po bliknutí úpně nezhasnou je třeba zvětšit hodnotu odporu R5, řádově se jedná o 100 Ohmů až 500 Ohmů (je třeba vyzkoušet).